Xyy Sendromu Olan Kişiler
09 Temmuz 2024

Xyy Sendromu Olan Kişiler

XYY Sendromu

XYY sendromu, kromozomların normal şekilde bölünememesi ve yanlış birleşmesi sonucunda oluşan genetik bir bozukluktur. Erkek bireylerde gamet oluşumu sırasında mayoz bölünmenin ikinci aşamasında Y kromozomlarının ayrılmamasıyla fazladan bir Y kromozomu oluşur. Bu durum, toplamda 47 kromozoma sahip bireylerin doğmasına yol açar. XYY sendromu yalnızca erkeklerde görülür ve bireyin anneden ve babadan geçen kromozomlar sayesinde cinsiyeti belirlenir.

Normal ve sağlıklı bir bireyde 46 adet kromozom bulunur. Bunların 23 kromozomu anneden, diğer 23 kromozomu ise babadan geçer. Toplamda 46 kromozoma sahip olan bireyler sağlıklı bir şekilde dünyaya gelir. Ancak XYY sendromlu bireylerde bir kromozom fazlası bulunur. Bu ekstra Y kromozomu bazı fiziksel ve davranışsal farklılıklara yol açabilir.

XYY Sendromu Olan Kişilerin Özellikleri

XYY sendromlu erkekler, fazladan bir Y kromozomuna sahip olmaları nedeniyle bazı karakteristik özellikler gösterir. Normalde dişiler XX, erkekler ise XY kromozomlarına sahiptir. Annenin yumurtasından ve babanın sperminden gelen bu kromozomlar, bireyin tüm özelliklerini ve yaşamını etkiler. XYY sendromlu bireylerin 47 kromozoma sahip olmaları, bazı fiziksel ve davranışsal farklılıklara yol açabilir.

XYY sendromlu bireylerin bazı belirgin özellikleri şunlardır:
  • Boyları sağlıklı erkek bireylere göre 7-10 santimetre kadar daha uzundur.
  • Zihinsel gerilik genellikle bulunmaz, ancak bazı davranış sorunları ve gelişme geriliği görülebilir.
  • Gelişme geriliği nedeniyle hareketleri tutarsız olabilir ve neyin zararlı olduğunu ayırt etmekte zorlanabilirler.
  • Normal erkeklere göre daha sinirli ve agresif olabilirler.
  • Çeşitli suçlara, özellikle cinayete meyilli olma oranları daha yüksektir. Bu durum, genellikle akıl yürütme yetilerinin tam gelişmemesinden kaynaklanır.
  • Delilik oranları yüksek, gözleri kara ve korkusuz olabilirler.
  • Testosteron hormon seviyeleri sağlıklı erkekler ile aynıdır.
  • Doğurganlık durumları normaldir.

XYY sendromlu bireylerin çocuklarının da kalıtsal olarak bu hastalığa yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Genetik bir bozukluk olan XYY sendromu, bireylerin yaşamını farklı şekillerde etkileyebilir ve bu kişilerin gözetim altında tutulması gerekebilir.

Genel olarak XYY sendromlu bebek doğumları nadir gibi gözükse de, yaklaşık olarak 1000 canlı doğumda 1 kez 47 kromozomlu bireyler dünyaya gelmektedir. Bu nedenle, XYY sendromu hakkında farkındalığın artırılması ve erken teşhis ile uygun destekleyici tedavi ve eğitim programlarının sağlanması oldukça önemlidir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nefritik Sendrom Nedir?

Nefritik Sendrom Nedir?

Haber Bülteni