Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağırsak Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Bağırsak sendromu, genel olarak bir hastalıktır. Fakat bu hastalık kesinlikle günümüzde insanların düşündüğü gibi yapısal bir sorun değildir. Genellikle kişilerde görülen bağırsak sendromları fonksiyonel olarak meydana gelir ve bu durum insanlarda çok büyük rahatsızlıklara neden olan belirtilere neden olur. Bu belirtiler kişilerde çok büyük rahatsızlıklara neden olduğu gibi zamanlar artarak çok daha farklı hastalıklara neden olur. Meydana gelen belirtiler, direk olarak kişilerde yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bu gibi durumlar birçok bağırsak sendromu sorunu olan kişilerde görülebilen bir problemdir. Tıbbi olarak fonksiyonel bozukluklardan dolayı meydana gelen bağırsak sendromu genellikle insanların bazı rahatsızlıklar nedeni ile doktora gitmesi durumunda yapılan tetkikler sonucunda ortaya çıkarılmaktadır. Bu gibi sorunların tespiti amacı ile yapılan tetkiklerde ortaya çıkan herhangi bir organik bozukluk ya da patolojik problemler, kişilerdeki bağırsak probleminin varlığına büyük bir kanıt olmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki bazı bağırsak sendromlarında herhangi bir patolojik bulgu bulunmaz. Bu nedenle patolojik bulgunun olup olmaması bu hastalığın olmadığını göstermez. Bağırsak sendromu probleminin ortaya çıkarılmasında aslında en büyük etken, hastanın yaşadığı sorunları, doktoruna doğru bir şekilde anlatmasıdır. Bunun için yaşadığınız şikâyetleri, doktorunuza çok açık bir şekilde anlatmanız gerekecektir. Böylece, doktorunuz çok daha kolay bir şekilde teşhis koyacaktır.

Bağırsak sendromu görülen kişilerde en büyük problem bu hastalığın bağırsaklarda başta kanser olmak üzere çok farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmasıdır. Çünkü günümüzde örnek olarak birçok insanın bağırsak sendromu hastalığına müdahale etmemesi nedeni ile farklı hastalıkların ortaya çıkması ile çok daha büyük sorunlar yaşamasıdır. Bu gibi durumlarda kesinlikle hastalığınızı iyileştirmek için gerekli olan müdahaleleri yapmalısınız. Günümüzde bağırsak sendromu olduğu halde çok uzun süreler boyunca doktora gitmemektedir. Birçok kişi bu gibi durumları bir yaşam biçimi haline getirerek bu şekilde yaşarlar. Yapılan bu hareketin sonucu, ölüme kadar gidebilir. Bu durum nedeni ile bağırsak sendromunda çok büyük bir dikkat gerekir. Bağırsak sendromu, müdahale edilmediği zamanlarda ilerleyerek kişilerin herhangi bir işe gitmesini engellemektedir. Bu durum nedeni ile insanların sosyal yaşantıları çok değişmektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için bağırsak sendromu, ilerlemeden bu sorunu çözmek için uğraşmalısınız. Bağırsak sendromu hastalığına müdahale edilmemesi nedeni ile ABD'de yapılan araştırmalara göre bu hastalığın böbrek yetmezliği sorunları ile karşı karşıya kalma durumları çok fazla görülmüştür. Bu hastalık toplumda kadın erkek fark etmeden hemen herkeste görülebilen bir durumdur. Bu nedenle cinsiyet farkına bakılmamaktadır.


Bağırsak Sendromu Neden Olur?

 • Bağırsak sendromunun çok farklı nedenleri bulunur. Bu nedenlerin başında kişinin psikolojisi yer almaktadır. Çünkü insanların günlük olarak yaşadıkları durumlar, eğitim hayatındaki sınavlar, iş hayatındaki yoğunluklar ve baskılar direk olarak sindirim sistemine etki yapar ve başta mide hastalıkları olmak üzere bu gibi sendromlara neden olur. Bağırsak sendromları da bu durumlar arasında yer almaktadır.
 • Bir diğer neden ise tabi ki fizyolojik durumlardır. Özellikle insanların uzun süreler boyunca yaptıkları yanlış egzersizler büyük bir örnek olarak gösterilebilir.
 • Son olarak insanların beslenme alışkanlıkları bağırsak sendromu üzerinde çok büyük rol oynar. Bu nedenle alınması gereken önlemler arasında beslenme şekillerini de sayabiliriz.

Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?


Bu hastalığın birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtileri kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:
 • Aşırı karın ağrısı,
 • Karın bölgesinde şişkinlik,
 • Bağırsak alışkanlıkları bozukluğu,
 • Sık idrara çıkma,
 • Aşırı mide bulantısı,
 • Sürekli yorgunluk,
 • Nefes darlığı,
 • Adet ağrısının çok fazla olması,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı

Bağırsak Sendromu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Capgras Sendromu Nedir?

Capgras Sendromu Nedir?

Nefritik Sendrom Nedir?

Nefritik Sendrom Nedir?

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Stevens Johnson Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Stevens Johnson Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Metabolik Sendrom Belirtileri ve Tedavisi

Metabolik Sendrom Belirtileri ve Tedavisi

Brugada Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Brugada Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Anne Karnında Down Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Anne Karnında Down Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Cushing Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Cushing Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Down Sendromu Gebelik Belirtileri ve Tedavisi

Down Sendromu Gebelik Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Mozaik Turner Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Mozaik Turner Sendromu Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Miyelodisplastik Sendrom Belirtileri ve Tedavisi

Miyelodisplastik Sendrom Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6